Politico: A szélsőjobboldali Ausztria készülhet az első büntetésre az EU-tól
A lap szerint Ausztria lehet az első ország, amely szankciókat kap az EU-tól az uniós költségvetési szabályok megsértése miatt.
A politikus azt is megmutatta, hova fognak megérkezni a migránsokat szállító buszok.
Rétvári Bence, a FIDESZ-KDNP országgyűlési képviselője Brüsszelből jelentkezett. Közösségi oldalán a politikus arra kérte az embereket, hogy mondják el véleményüket a déli határzárral és az illegális migrációval kapcsolatban.
Az év elején Románia és Bulgária részlegesen csatlakozott a schengeni térséghez, ennek eredményeképpen a külső határaikon 80 százalékkal csökkent az illegális határátlépések száma – hívta fel a figyelmet Ylva Johansson belügyekért felelős uniós biztos kedden Strasbourgban az Európai Parlamentben.
Johansson a Bulgária és Románia teljes körű schengeni csatlakozásáról szóló plenáris vita keretében méltatta, hogy a magyar elnökség által vezetett pénteki budapesti informális miniszteri találkozón az osztrák, bolgár és román belügyminiszter fontos megállapodásra jutott, amelynek fényében e két tagállam szárazföldi határain januártól eltörlik az ellenőrzéseket, miután az év elején a tengeri és légi határokon már véglegesen megszüntették őket.
„Számítok rá, hogy a magyar elnökség decemberben javaslatot tesz a Tanácsnak arra, hogy a jövő év első napján szűnjön meg szárazföldi határellenőrzés Romániában és Bulgáriában. Ezért a célért együtt dolgozunk, továbbra is konkrét intézkedéseket teszünk a helyszínen az illegális migráció ellen, harcolunk az embercsempészek ellen, építünk és beruházunk a közös biztonságunkba” – hangoztatta.
László András, a Fidesz EP-képviselője felszólalásában rámutatott, hogy a magyar EU-elnökség egy történelmi megállapodás küszöbén áll: a 2007-es EU-csatlakozás után január 1-től Bulgária és Románia a schengeni övezet teljes jogút tagjaivá válhat.
„A magyar EU-elnökség keményen tárgyalt, hogy feloldja a 13 éve tartó vétót. Bulgária és Románia schengeni csatlakozása véget vet annak a méltatlan helyzetnek, hogy a határok két oldalán lévő európai polgárok nem élvezhetik ugyanazt a szabad mozgás, amelyet más állampolgárok százmilliói igen. Másrészt az alku része, hogy közös, többnemzetiségű rendőrkontingens segíti védeni az új külső schengeni határokat az illegális migránsoktól” – jelentette ki.
László András szerint ez a jó megoldás a migrációs válságra, nem a belső határok lezárása.
„Ez az igazi szolidaritás, nem a migránskvóták. Ez az uniós migrációs politika jövője, nem a tagállamok büntetése. Tegyük újra naggyá Európát, védjük meg együtt a külső határainkat, hogy a schengeni térségen belül minden európai élvezhesse a szabad mozgás előnyeit. A gazdasági migránsokat pedig tartsuk kívül” – zárta felszólalását a képviselő.
Nyitókép:MTI/ Ujvári Sándor